Interview

22.06.2022

Samsung chce s řadou Bespoke vytvořit nový ekosystém domácích spotřebičů

Samsung chce s řadou Bespoke vytvořit nový ekosystém domácích spotřebičů

Korejský výrobce představil na světové scéně chladničky Bespoke už před několika lety. Postupně se Bespoke hrající barvami rozšířil do dalších produktových kategorií. Novinky začínají konečně směřovat ve velkém také na český a slovenský trh. Čeho se dočkáme kromě lednic? A jak vidí Samsung situaci na současném trhu? Zeptali jsme se produktových manažerů divize domácích spotřebičů Jana Laciny, Ondřeje Valkonyho a Štěpána Zicha.

Situace na trhu je zvláštní. Dle GfK pokračoval trh v posledních měsících v růstu, ale spousta firem z branže už cítí doléhající problémy v podobě dalšího růstu vstupních nákladů. Jak vnímá situaci divize domácích spotřebičů Samsung? A jak se vám v posledních měsících dařilo?

ŠZ: Musím zaklepat, že zatím je z našeho pohledu situace pozitivní a pokračujeme v růstu. Popravdě jsem docela zvědavý na květen, kdy už byly loni otevřeny obchody. Meziroční srovnání může přinést červená čísla. Celkově trh ovšem stále roste, zvedá se průměrná cena – například u praček i lednic vidíme, že lidé kupují dražší a vybavenější výrobky. Pravděpodobně v tom sehrál nemalou roli příchod nových energetických štítků. U chladniček se nejvíce prodávají modely v energetické třídě C a u praček jednoznačně ve třídě A. Zásadní problémy tedy na trhu nevnímáme.

Štěpán Zich (ŠZ)

Čím si to vysvětlujete? Nervozita v branži není malá.

ŠZ: Jsme si toho vědomi. Samsung má ale to štěstí, že pracuje s největšími retailery. S tím, jak jsme na ně navázáni, nemáme nadbytečné skladové zásoby a roste nám sell in i sell out. Tento vývoj nám plně koresponduje s růstem trhu. Jak v chlazení, tak v praní jsme proto výrazně posílili. V chlazení posilujeme pro nás v důležitých prémiových segmentech, jako jako jsou kombinace s mrazákem dole v dražším cenovém pásmu, a pak hlavně v kategorii amerických chladniček. V praní se nám daří především ve standardní hloubce a dokonce jsme se stali lídrem na trhu v segmentu praček s automatickým dávkováním pracích prostředků.

Zní to tak, že se Samsungu žádné problémy netýkají. To se nám úplně nezdá…

ŠZ: Samozřejmě týkají, a to zejména v logistice. Vše, co produkujeme v Asii, je dodáváno s jistou dávkou nepravidelnosti. Špatně se odhaduje cena dopravy, občas nesedí některé věci v systémech a vlastně čekáme, kolik čeho ve skutečnosti dorazí. V Asii jsou určité problémy s produkcí. Každopádně nám dost pomáhá to, že lednice a naprostou většinu praček vyrábíme v Evropě.

Když už zmiňujete segment chlazení. Na veletrzích jsme několik let vídali modely Bespoke s výměnnými čelními panely. Chápeme, že uvedení takového konceptu na trh není úplně jednoduché. Co v této řadě nabízíte a ještě nabídnete v nejbližší době?

OV: Řada Bespoke nabízí vybavenější a technologicky vyspělejší chladničky. Postupně řadu rozšiřujeme a doplňujeme nabídku barev. Začali jsme s několika barvami a typy povrchů, přičemž jde o modely s již nainstalovanými panely přímo z výroby. Do budoucna je půjde ale měnit, respektive dokoupit separátně jiné barvy. Jelikož uvedení více barev a možnost konfigurace lednic není vůbec jednoduchá záležitost, na začátku jsme postavili prezentaci Bespoke na technologiích včetně možnosti konverze mrazicího na chladicí oddíl pomocí funkce Cool Select+. Současně jsme upozorňovali na možnost spojení dvou kombinovaných lednic a vytvoření takzvané „evropské ameriky“. Jelikož dodáváme v řadě Bespoke i modely v energetické třídě A, mohl si zákazník pořídit obrovskou americkou lednici, u které navíc může třeba jeden z mrazáků přepnout do režimu chlazení.

Ondřej Valkony (OV)

Zmínil jste, že do budoucna bude možné měnit barvy. Kdy? A chystáte ještě uvedení dalších modelů?

OV: Fixní barvy, tedy již namontované panely z výroby, postupně rozšiřujeme. Současně ale celou dobu pracujeme na spuštění speciálního webového konfigurátoru, v němž si zákazník složí lednici Bespoke přesně podle svých představ. A to i s různě barevnými čelními panely. Nejde o jednoduchý systém. Alza už má funkční konfigurátor, který implementovala do svého webu, a brzy ho spustí. Samozřejmě ho budeme mít i na našem vlastním e-shopu. Na začátku června totiž můžete očekávat uvedení lednic bez namontovaných panelů z výroby. Půjde o čtyři modely s výškou 2 metry a s výškou 1,85 metru. Konkrétně nabídneme dva kombinované modely, každý v jedné z uvedených výšek. Dále pak 1,85metrovou monoklimatickou chladničku a k ní stejně vysoký šuplíkový mrazák. Modely s výškou 1,85 metru bude možné různě kombinovat. Očekávat je můžete na trhu v prvním nebo ve druhém červnovém týdnu.

Konfigurátor bude pouze na Alze a vašem e-shopu?

OV: Konfigurátor mohou do svého systému implementovat naši obchodní partneři. Zvažujeme i takzvanou „offline“ verzi, která by fungovala v našich vlastních obchodech.

A co ony barevné panely? Co můžeme očekávat?

OV: Začínáme s 8 barvami a různými povrchovými úpravami. Postupně chceme samozřejmě nabídku panelů rozšiřovat. Doporučuji si prostudovat náš prezentační článek, kde jsou všechny modely lednic i barvy panelů uvedeny (str. 34, pozn. redakce).

Pokud si zákazník objedná dvě lednice Bespoke a bude je chtít spojit, zvládne to doma sám?

OV: Pochopitelně je možné provést instalaci svépomocí, ale nedoporučujeme to. Spolu s prodejem těchto modelů bude nabízen i prémiový servis v podobě kompletní instalace, aby vše k sobě pasovalo a bylo smontováno precizně.

Jak se doposud nabízené chladničky Bespoke prodávají?

OV: Dokonce lépe, než jsme odhadovali. Navíc jsme si mysleli, že nejvíce půjdou na odbyt modely v energetické třídě D, protože mají nižší pořizovací cenu. Nejlépe jdou však na odbyt modely ve třídě A. Nejspíš to souvisí s růstem cen energií.

V čem se liší konstrukčně chladnička Bespoke energetické třídy D a A?

OV: Hlavní rozdíl je v použité izolaci. Modely v energetické třídě A používají kvalitnější izolaci, díky které dosahují nižší spotřeby, ergo nejlepší energetické třídy. Logicky mají tedy vyšší pořizovací cenu, protože i náklady na jejich výrobu jsou vyšší.

Koncepce Bespoke se původně objevila na trhu pouze v segmentu chladicí techniky. Samsung ale postupně přichází s dalšími kategoriemi, kde jsou společným jmenovatelem sladěná barevná provedení. Na veletrhu CES jsme letos v lednu viděli tyčový vysavač Bespoke, robotický vysavač nebo čističku vzduchu. Co tyto novinky a český trh?

ŠZ: Některé kategorie, jako například čističky vzduchu, zatím v portfoliu vůbec nemáme, ale můžete se rozhodně těšit na spoustu dalších novinek Bespoke. V červnu uvedeme vestavné spotřebiče. Na začátku v konzervativnějších barvách, jako je černá, tmavý nerez či klasický nerez. Zvažujeme do budoucna ještě béžovou nebo námořnickou modř. V létě dorazí i pračky Bespoke s černým nebo stříbrným ovládacím panelem. Plánujeme i světle modrou. Chceme s celou rodinou spotřebičů Bespoke trochu experimentovat a zjistit, co čeští a slovenští zákazníci ocení.

Vysavač Bespoke Jet Pet se chlubí velmi zajímavým „skládacím“ provedením. Co dalšího tento vysavač nabízí?

JL: Bespoke Jet je jediný tyčový vysavač s vysýpací stanicí na trhu. Jedná se o náš doposud nejvyspělejší tyčový aku vysavač. V podstatě je to evoluce původní řady Jet, k níž bylo možné dokoupit vysýpací stanici Clean Station. Nový Bespoke Jet Pet je dodáván spolu s All-in-One Clean Station, kde je snadné vysavač uložit, vyprázdnit obsah prachové nádoby a zároveň nabít. Vysavač vložíte do základny, stisknete tlačítko a veškeré nečistoty jsou odsáty, takto jednoduše ve dvou krocích. Podobné řešení nabízíme také u našich robotických vysavačů. Co bych rád zmínil, je to, že všechny naše vysavače Jet splňují velmi přísné normy HEPA. Nemají pouze účinný filtr, ale celý vysavač je dokonale utěsněný a neuniká z něho nikde prach, což je certifikováno laboratoří třetí strany. Takže ideální pro alergiky. Ve srovnání s předchozím vlajkovým modelem Jet 90 má navíc Bespoke Jet Pet lehčí motor a zároveň se jeho výkon zvýšil na 210 W. Uživatel má i lepší přehled o nastaveních a stavu baterie díky přehlednému LCD displeji. Zobrazují se na něm i instrukce, jak provést určitou údržbu a podobně.

Jan Lacina (JL)

Jak probíhá separace nečistot a co tvoří filtrační systém?

JL: Všechny vysavače Jet mají 5stupňovou filtraci s účinností 99,999 %, jejíž součástí je multicyklonový systém. Na trhu jsou pouze dvě značky, které tuto vyspělejší konstrukci mají, a my jsme jedna z nich. Výhodou „multicyklony“ je pomalejší zanášení mikrofiltrů díky sofistikované separaci jemného prachu v cyklonách, což snižuje frekvenci jejich údržby. Současně si vysavač uchovává stabilní sací sílu po celou dobu vysávání díky optimální dráze nasátého vzduchu. Oproti tomu u běžných cyklonových vysavačů nebo tradičních sáčkových klesá výkon razantně s množstvím nasátého prachu.

Jak probíhá údržba vysavače?

JL: Vysypávání nečistot řeší stanice All-in-One, která díky technologii „Air Pulse“ efektivně vyprázdní celý obsah prachové nádoby. Uživatel tak musí pouze jednou za čas omýt filtry. Umožňujeme důkladnější čištění pod tekoucí vodou u všech filtrů včetně nádobky na prach, kovového filtru a multicyklony, takže je snadné vše udržovat čisté a svěží.